Wiktoria Konopka, kl. 1 DT
Technikum Hotelarsko-Turystyczno-
Gastronomiczne nr 21

Znamię

W filmie "Znamię" główna rola przypisana jest Kevinowi Costnerowi, który gra załamanego po utracie żony, doktora Joe Darrowa.

Ciężarna ukochana bohatera ginie, jadąc w autokarze z dziećmi, którym pomagała jako lekarz w Wenezueli. Po tej okropnej stracie, doktor Darrow całkowicie poświęca się pracy w szpitalu. Joe zagląda także do podopiecznych żony, na wydziale dziecięcej onkologii. Wkrótce sprawy zaczynają się komplikować, gdyż zmarła próbuje skontaktować się z mężem przy pomocy dzieci, które przeżyły śmierć kliniczną. Bohater traci zmysły, próbując domyślić się o co chodzi ukochanej, jednak po pewnym czasie udaje mu się rozwikłać tę zagadkę.

Zdeterminowany, nabiera nadziei na to, że jego żona nadal żyje i decyduje się pojechać do Wenezueli, na miejsce tragicznego wypadku, by ją odnaleźć. Jest to niezwykłe świadectwo oddania i poświecenia, będącymi fundamentem prawdziwej miłości, którą możemy obdarzyć drugiego człowieka. W filmie przejawiają się również wątki religijne, takie jak na przykład: wiara w życie po śmierci. Najbardziej zaskakujące jest jednak zakończenie filmu. Bez wątpienia rozczuli nawet największego twardziela. Morał płynie prosto z serca wenezuelskiej dżungli: Choćbyś szedł najcięższą drogą… Nie poddawaj się, ponieważ na jej końcu spotka cię coś wspaniałego, o co warto walczyć do samego końca.

Bez wątpienia polecam ten film, każdemu kto wątpi w ważne aspekty życia. Oglądając go, na pewno zrozumie istotę walki, jaką należy stoczyć z samym sobą, by zrozumieć niektóre wartości ludzkiego istnienia. Po obejrzeniu filmu zaczęłam zastanawiać się nad tym, co tak naprawdę znaczy "prawdziwa miłość" Co decyduje o tym, że ludzie obdarowują się miłością? Jaką drogę trzeba przejść, by zrozumieć jej znaczenie? I od czego ta wspólna droga zależy? Miłość oznacza poświęcenie i bezwzględną wiarę w ukochaną osobę. Ludzie codziennie spotykają się i czasem zakochują w sobie. Ale przecież nie wystarczy kochać, trzeba umieć nieść tę miłość przez całe życie. O naszym istnieniu decyduje przeznaczenie człowieka do miłości. Człowiek idzie drogą ku przyszłości, dokonując różnych wyborów, by na jej końcu dowiedzieć się w pełni po co i dla kogo został stworzony. Ścieżka ta niekiedy jest bardzo trudna, ale mając wsparcie przezwyciężymy nawet największe przeszkody. W filmie, to ukochana żona prowadzi męża przez życie. Opiekuje się nim i daje wskazówki, by sam odkrył znaczenie jej obecności pośród żywych. Doprowadziła go w ten sposób do najcenniejszego daru jaki kiedykolwiek mogła mu dać. Podsumowując dwoma słowami … Piękny film!