Jezus Chrystus, Maryja, Cervantes, 34lo, liceum Cervantesa, Wilkowojski
............. Strona główna ..... Biblia..... Jan Paweł II..... Centrum Myśli JP2..... Pope to You.............

Aneta Sękulska, kl. 1
XXXIV LO z Oddziałami Dwujęzycznymi
im. Miguela de CervantesaW jaki sposób przychodzi szczęście?


Każdy człowiek dąży do szczęścia, jednakże często zadajemy sobie pytanie: w jaki sposób możemy je odnaleźć? Szukamy go, nie wiedząc dokładnie czym ono jest, gdyż każdy postrzega je inaczej. Wielu ludzi poszukuje go w bogactwie, władzy urodzie, sławie lecz czy są one źródłem prawdziwego szczęścia?

Jan Paweł II mówił, że dążenie do szczęścia "jest czymś naturalnym i dlatego koniecznym: człowiek nie może szczęścia nie chcieć". Jednak wielu ludzi rozumie słowa Papieża w zły sposób. Nie chodzi tu o zdobywanie dóbr materialnych czy też zdobywania większej popularności. Prawdziwe szczęcie wypływa z rozwijania cech takich jak dobroć czy miłosierdzie, a nie z kupna nowego samochodu, szminki czy telefonu.

Osiągnięcie szczęścia jest niekiedy bardzo trudne. "Szczęście nie jest drogą ani celem drogi". By je odnaleźć musimy dojrzeć do Boga i do człowieczeństwa. Jan Paweł II mówił również o szczęściu, które przychodzi przez doskonałość. "Doskonałość jest humanistyczna, wewnętrzna i ludzka. Nie kupuje się szczęścia za cenę doskonałości, ale dojrzewa się do niego stając się pełniejszym człowiekiem. Szczęście jest już obecne (...) w tym stawaniu się". Szczęście, kiedy służymy Bogu, wsłuchujemy się w Jego słowa. Najtrwalsze i najgłębsze szczęście jest skutkiem postępowanie według Bożego planu.

Szczęście jest postrzegane na różne sposoby: jako działanie zgodne z ludzką naturą czy jako radość z dóbr materialnych. Jednakże powinniśmy pamiętać, że szczęście daje nam przede wszystkim Bóg i bezpośredni kontakt ze Stwórcą.