Jezus Chrystus, Maryja, Cervantes, 34lo, liceum Cervantesa, Wilkowojski
............. Strona główna ..... Biblia..... Jan Paweł II..... Centrum Myśli JP2..... Pope to You.............

Honorata Adamiec, kl. 1


POPIEŁUSZKO

Wybierając się z klasą na film pt.: "Popiełuszko", nie byłam przekonana, czy jest to film, który chcę obejrzeć. Znałam historię księdza Jerzego Popiełuszki i sądziłam, że historyczny film może mnie nieco nudzić. Wbrew moim wszelkim obawom po zakończeniu projekcji, byłam bardzo wzruszona i pozytywnie zaskoczona.

W filmie tym, ksiądz Popiełuszko został przedstawiony przede wszystkim jako człowiek wiary. Mężczyzna, który był wstanie poświęcić w imię wolności i swoich przekonań bardzo wiele. Do jednoczenia Polaków, wspierania ich, dodawania im sił do "walki" z niesprawiedliwą, zakłamaną władzą, przemawiał poprzez swoje kazania, których treści wskazywały ludziom właściwe podejście do ówczesnego życia, do problemów, nieodłącznie z nim związanych. Poprzez głoszone homilie, jednoczył tłumy słuchających go ludzi. W trudnym okresie, początku lat 80-tych, Popiełuszko był jedną z tych osób, które stawały się oparciem dla ludzi będących w trudnych sytuacjach. Pomagał rodzinom aresztowanych działaczy. Robił to, wiedząc, że przez cały czas znajduje się na celowniku władz komunistycznych.

Ksiądz Jerzy głosił kazania niezgodne z polityką ówczesnej władzy, wystawiał swoje życie na wieczną próbę.

Wbrew pozorom, nie jest to film jedynie o religii i wyidealizowanym kapłanie. Przedstawiona w ekranizacji historia zdarzyła się naprawdę, każdy Polak powinien ją poznać. Podczas gdy oglądałam ten film, emocje towarzyszyły mi przez cały czas. Trudno mi było sobie wyobrazić, że tak niedawno, w czasach cywilizowanych, wolnych od wojny, podczas których żyli już moi rodzice, takie rzeczy miały miejsce, niewinny człowiek został tak bezdusznie zamordowany, młodzi ludzie byli katowani na śmierć...

"Popiełuszko" jest to wspaniały, mądry film o sile miłości, wielkiej przyjaźni i prawdziwej wierze w Boga. Jest to ekranizacja dla ludzi, którzy pragną poznać część prawdy o ówczesnych czasach, lepiej zrozumieć, o co walczyli nasi dziadkowie, a może nawet rodzice. Jest to historia, nie tylko o wspaniałym księdzu, ale także o ludziach, którzy nie bali się władz, byli do końca wierni swoim ideałom i przekonaniom.

Film ten uświadomił mi, że niegdyś ludzie, w imię ojczyzny, byli w stanie poświęcić wszystko. Mieli swoje ideały, cele, do których wytrwale dążyli. Wiedzieli czym się kierować w życiu. Jedną z kilku spraw, które mnie bardzo poruszyły, była świadomość młodych ludzi, ich silna wola walki o ojczyznę, sprawiedliwość oraz własne ideały. W obecnych czasach, niestety, niektórzy ludzie nieco gubiąc się w wirze codziennych problemów, zapominają o tych wartościach.

Ekranizacja ta sprawiła, że zaczęłam zastanawiać się nad własnym podejściem do życia oraz swoimi priorytetami.