Jezus Chrystus, Maryja, Cervantes, 34lo, liceum Cervantesa, Wilkowojski
............. Strona główna ..... Biblia..... Jan Paweł II..... Centrum Myśli JP2..... Pope to You.............

Filipina Gołębiowska, ucz. kl. 2Hiszpańska Niedziela


Hiszpańska Niedziela na Solcu to odpust parafialny kościoła Świętej Trójcy. Odbywa się co roku w okresie święta Zesłania Ducha Świętego. Łączy on w sobie zarówno cechy pikniku rodzinnego, czy spotkania z kulturą hiszpańską ale przede wszystkim obcowania z wyjątkowym przykładem sztuki religijnej.

W kościele znajduje się bowiem figura Jezusa Nazareńskiego, z którą łączonych jest wiele ciekawych wydarzeń. Figura przybyła do Warszawy wraz z hiszpańskim zakonem trynitarzy, których głównym celem było wykupywanie jeńców z niewoli (między innymi Miguela de Cervantesa, autora "Don Quijote"). Rzeźba jest wzorowana na wizerunku Chrystusa z madryckiej bazyliki Jezusa z Medinacelli. Podobizna ta słynie wieloma łaskami i cieszy się dużą miłością wiernych.

Również w Polsce postanowiono odkryć na nowo i zachęcić większe grono ludzi do poznania Jezusa Nazareńskiego. Dlatego od 2003 roku organizowany jest festyn mający na celu przybliżenie historii i legend z nią związanych, znany pod nazwą Hiszpańskiej Niedzieli na Solcu. Program jest rozłożony na dwa dni, z czego główne obchody mają miejsce drugiego dnia. W sobotę odgrywana jest legenda o cudownym przypłynięciu figury Wisłą. Wierni mogą zobaczyć na własne oczy jak według jednej z opowieści Pan Jezus przybywa do Warszawy. Następnie w niedzielę odbywa się część główna, a więc przede wszystkim uroczysta suma połączona z procesją figury, w której uczestniczą szacowne osobistości z ambasadorem Hiszpanii na czele. Po Mszy św. na Rynku Soleckim przed kościołem organizowany jest piknik rodzinny. Swoje stanowiska mają zarówno hiszpańskie biura podróży i księgarnie, jak i ośrodki katolickie. Na scenie występują zespoły taneczne i wokalne związane z kulturą Półwyspu Iberyjskiego. Ponadto można obejrzeć zbiory Muzeum Archidiecezji Warszawskiej, które znajduje się tuż obok kościoła.

Hiszpańska Niedziela na Solcu jest bez wątpienia wydarzeniem ciekawym i wzbogacającym doświadczenia duchowe jak i kulturowe. Warto przybyć na parafialny festyn i poczuć tę niezwykłą atmosferę odpustu.