Julita Krysińska, ucz. Kl. III
tł. z ang.

Wiele twarzy Świętego Mikołaja

Święty Mikołaj już od wielu lat jest symbolem Świąt Bożego Narodzenia. Dzieci z chęcią wypatrują na niebie sań ciągniętych przez renifery tuż przed rozpoczęciem wigilijnej kolacji. Mało kto wie, iż Święty Mikołaj był biskupem miasta Myra w Azji Mniejszej, dzisiejszej Turcji. Znany był ze swej dobroci i mądrości. Pochodził z bogatej rodziny, większość majątku rozdał biednym. Zmarł w 340 roku naszej ery i został pochowany w Myrze. Później, w XI wieku włoscy żołnierze zabrali pozostałości po zwłokach Świętego Mikołaja i na południu Włoch, w portowym mieście Bari wybudowali kościół, ku jego czci. Ściągnął on wielu pielgrzymów z całego świata, którzy oddawali się modlitwie w nowej świątyni. To właśnie oni zabierali historię św. Biskupa do swoich krajów i tak cały świat dowiedział się o nowym świętym. Co istotne, Święty Mikołaj przyjął inną formę w każdym z tych państw, która przetrwała do teraz.

W XII wieku w Europie, a dokładniej w Niemczech, Francji i Holandii obchodzono Mikołajki jako Dzień Świętego Mikołaja - 6.12. Prezenty dawano dzieciom i biednym. Podczas kolonizacji Ameryki, Holendrzy wprowadzili symbol biskupa ubranego w czerwony płaszcz, jadącego na białym koniu, znanego jako Sinterklaas. Jednak ten wizerunek nie zakorzenił się na długo w świadomości amerykanów, gdyż był on krytykowany w komiksach i wierszach ówczesnych twórców. Dzieła dopełniła okładka czasopisma Harper's Weekly, na której Thomas Nast uwiecznił Świętego Mikołaja jako grubszego starca z szerokim uśmiechem i długą, białą brodą. Teraz wykrzykując Ho! Ho! Ho! zostawia na dachu zaprzęg ośmiu reniferów i wciska się przez komin do wszystkich domów, aby pod choinką zostawić prezenty.

W Niemczech Święty Mikołaj podróżuje z pomocnikiem, zwanym Knecht, Ruprecht albo Pelzebock. Grzeczne dzieci dostają podarunek wyjęty z wielkiego worka, natomiast małe łobuzy muszą zadowolić się kilkoma uderzeniami kija.

We Włoszech ubrana na czarno dobra czarownica La Befana daje dzieciom prezenty 6.12. W krajach hiszpańskojęzycznych czeka się na Trzech Króli. W całej Skandynawii wierzy się w elfa zwanego julenisse albo juletomte. We Francji ciężko pracuje Pere Noel, w Szwajcarii jest to Christkindl, który w niektórych miejscowościach przyjmuje postać małego aniołka rozdającego podarki prosto z nieba!

Jedyną wspólną rzeczą łączącą wiele postaci Świętego Mikołaja są prezenty. Te małe i wielkie, droższe, czy tańsze, wszystkie dawane są prosto z serca. Dlatego nie patrzmy na cenę czy wagę pudełka, lecz na trud włożony w wybór podarunku. Święty Mikołaj starał się jak mógł!!!