Krystyna Konarska, kl. 3

Zanim powiesz kocham

Książka pod tytułem "Zanim powiesz kocham" księdza Mieczysława Malińskiego jest zbiorem artykułów na temat miłości pomiędzy chłopakiem i dziewczyną. Skierowana jest do młodzieży w wieku gimnazjalnym lub licealnym. Myślę, że warto ją właśnie w takim czasie przeczytać, kiedy młody człowiek ma wiele wątpliwości związanych ze swoją płciowością. W tekście znajdziemy dużo prawdziwych historii, z których może niektóre będą podobne do naszych własnych. Książka, jak mówi autor we wstępie, nie ma być wyczerpaniem tematu, ale pomocą, zbiorem uwag i wskazówek przydatnych dla młodego człowieka.

Cała treść podzielona jest na trzy działy. Pierwszy, "Co to jest miłość", skupia się nad pierwszym stadium miłości, nad zakochaniem. Mówi o pięknie tym czasie, ale też o jego zagrożeniach. Ksiądz Maliński mówi, że nie można pozostać w stanie zakochania, mówi, że trzeba pracować nad związkiem, dbać o niego. Następny dział to "miłość małżeńska". Może wydawać się, że dla nas, młodych to jeszcze odległy temat, ale myślę, że warto już teraz przygotowywać się do życia w małżeństwie. Małżeństwo to już wielka odpowiedzialność, za siebie, za małżonka, za dzieci. Ostatni dział to "miłość rodzinna". Mówi o dojrzałej miłości małżonków, o przyjmowaniu dzieci o ich wychowaniu. O roli matki i ojca. Porusza też trudne sprawy, takie jak rozwód, bezdzietność.

Według mnie książka jest swego rodzaju poradnikiem. Można znaleźć w niej jakieś zagadnienie i przeczytać o nim. Nie przeszkadza to jednak temu, by stanowiła on jedną całość. Cenne jest to, że w książce powoli odsłaniane są kolejne etapy drogi do dojrzałej miłości. Warto także wspomnieć, że autor odnosi wiele tych historii do zdarzeń z Ewangelii. Pokazuje, że codzienne życie Ewangelią sprawia, że jesteśmy zdolni kochać. Uważam tę książkę za naprawdę godną polecenia. Jej treść jest bardzo wartościowa i wyjaśnia wiele wątpliwości. Napisana jest prostym i zrozumiałym językiem. Możemy mieć wrażenie, jakbyśmy nie czytali, ale rozmawiali z księdzem na nurtujące nas tematy. I chyba najtrudniejsze po przeczytaniu tej książki jest stosowanie się do tych wskazówek we własnym życiu.