Jezus Chrystus, Maryja, Cervantes, 34lo, liceum Cervantesa, Wilkowojski
............. Strona główna ..... Biblia..... Jan Paweł II..... Centrum Myśli JP2..... Pope to You.............

Aleksandra Gołos, kl. 1
XXXIV LO z Oddziałami Dwujęzycznymi
im. Miguela de CervantesaWujek Karol


Książka "Wujek Karol" P. Zuchniewicza to dość mało znana pozycja, jednak moim zdaniem warta przeczytania. Należy ona do tych książek, które zawierają wiele ciekawych informacji, dzięki niej czytelnik ma możliwość bliższego poznania Karola Wojtyły, jego życia, co dzisiaj jest niezwykle ważne, biorąc pod uwagę wyniesienie Jana Pawła II na Ołtarze.

Według mnie, czytając tę książkę, pogłębiamy swoją wiedzę na wiele tematów. Poznajemy historię, podróżując "wraz" z Karolem Wojtyłą mamy możliwość spotkać fascynujące osoby: Jana Tyranowskiego, Ojca Pio, kardynała Stefana Wyszyńskiego, kardynała Adama Stefana Sapiehę. Wiele z tych osób miało ogromny wpływ na życie Karola Wojtyły. Potwierdza to opis spotkania Wujka z Ojcem Pio w San Giovanni Rotondo: " Wojtyła intensywnie przyglądał się Ojcu Pio (…) coś takiego widział pierwszy raz w życiu".

Warto również zauważyć, że gdy Karol Wojtyła po powrocie do Polski rozpoczął pracę w Niegowici - wsi koło Krakowa, nie czuł się dyskryminowany, wręcz czerpał radość z pracy z prostymi ludźmi. Zaprzyjaźnił się z nimi i z niechęcią wyjeżdżał do Krakowa. Zatem w każdej sytuacji Wojtyła mówił: " Trzeba tak sobie życie urządzić, żeby wszystko Boga chwaliło". Myślę, że te jego słowa powinny być wskazówką w życiu każdego człowieka.

Niewątpliwym plusem książki jest wnikliwe przedstawienie historii, głównie lat wojennych oraz czasu gdy panował bezbożny komunizm. Ważnymi zdarzeniami opisanymi w książce m.in. jest aresztowanie kardynała Stefana Wyszyńskiego czy nasilające się prześladowania księży w latach pięćdziesiątych.

Pragnę też zwrócić uwagę na to, że lektura pt.: "Wujek Karol" uczy nas, daje wskazówki, jak się odnaleźć w momentach decydujących o naszym życiu, umacnia naszą wiarę i pomaga zrozumieć wiele trudnych spraw.

Trzeba też pamiętać o tym, że poznanie treści książki skłania nas do zatrzymania, przemyślenia naszego postępowania, próby bycia lepszym człowiekiem. Uczymy się wiele, czerpiąc z życia Karola Wojtyły: "Złośliwość ludzka jest szkołą milczenia i pokory".

Myślę, że książka P. Zuchniewicza pt. "Wujek Karol" jest jedną z tych lektur, po które warto sięgnąć. Każde nowe spojrzenie na życie tego Wielkiego Człowieka przybliża nas do Niego, utwierdza w przekonaniu o Jego wyjątkowości.

Wnosi ona dużo dobrego w życiu każdego z nas, skłania do refleksji nad swoim postępowaniem. Powoduje ona, że chcemy zastanowić się, na chwilę przystanąć, przemyśleć niektóre sprawy. Warto sięgnąć po tę biografię, gorąco zachęcam do jej przeczytania.