Dominique Poinsenet, Cervantes, Jezus Chrystus, Maryja,  34lo, liceum Cervantesa, Wilkowojski

Adam Gardyna
naucz. przedsiębiorczości

Problemy absolwentów na rynku pracy

"Aż 63 proc. młodych ludzi uważa, że po szkole nie znajdą w kraju pracy. 33 proc. zakłada, że jedynym wyjściem z sytuacji będzie wyjazd za granicę, więc przestali się interesować obietnicami polityków. Tak fatalnych nastrojów wśród młodych nie było od 20 lat - pokazuje raport CBOS-u."

Badania nastrojów wśród młodzieży przeprowadzane są w kraju od początku lat dziewięćdziesiątych, ale po raz pierwszy wypadły aż tak źle. Prawie dwie trzecie młodych ludzi (63 proc.) nie widzi w kraju perspektyw na pracę i uważa, że po skończeniu szkoły pójdą na bezrobocie. Co prawda podobne opinie panowały wśród absolwentów szkół już w 2003 roku (67 proc.), ale wtedy młodzież miała inne nastawienie do rozwiązania tych problemów. Aż 33 proc. młodych ludzi deklarowało, że w przypadku kłopotów z pracą będą kontynuować naukę lub założą własną firmę. Dziś myśli o tym już tylko 20 proc., a 33 proc. osób deklaruje, że po prostu wyjedzie za granicę.

Co takiego zmusza młodych do tak niepopularnych zachowań, jak wyjazd za pracą, za granicę? Wydaje się, że przyczyna jest prosta - zastój w gospodarce, mimo, iż Polska nadal rozwija się to jednak dużo wolniej niż 7 lat temu gdy gospodarka w naszym kraju była liderem w Europie w szybkości przyrostu dochodu narodowego - 6,1% w 2007r do 1,3% w 2013roku.

Drugim powodem wyjazdu za pracą za granicę jest sposób podejścia przedsiębiorców do młodych pracowników - jeśli nie ma doświadczenia to trzeba go przyuczyć, a to wiąże się z "kosztami", co pracodawcy wykorzystują na swoją korzyść, zatrudniając młodego niedoświadczonego pracownika na umowę cywilnoprawną, która nie daje zatrudnionemu uprawnień emerytalnych i świadczeń socjalnych. Z danych Państwowej Inspekcji Pracy wynika, że o ile w 2008 r. na umowach cywilnoprawnych zatrudnionych było 9 proc. pracujących, o tyle w 2013 r. już blisko 13 proc. To wzrost o 40 proc. w ciągu zaledwie pięciu lat. Dane PIP dotyczą jednak tylko tych firm, które zostały przez Inspekcję skontrolowane.

Kolejnym celem wyjazdu za granicę po ukończeniu nauki jest wysokość wynagrodzenia, które w Polsce jest dużo niższe niż w takiej Francji, Holandii lub Irlandii - Niemiecki urząd statystyczny Destatis przygotował raport za 2013 rok, w którym zestawiono wynagrodzenie godzinowe państw UE, jak podaje Puls Biznesu. U nas to 7,40 euro za godzinę. Gorzej jest tylko w czterech krajach: na Łotwie (6,50 euro), Litwie (6,20), w Rumunii (4,70) i Bułgarii (3,70). Aż o 35,6 euro więcej niż w Polsce przedsiębiorcy prywatni wydają za godzinę pracy w Szwecji - najwięcej w UE, bo aż 43 euro. Równie dużo kosztuje godzina pracy w Belgii (41,20) i Danii (39,80). W granicach średniej europejskiej (23,70 euro) jest Wielka Brytania, Irlandia, Hiszpania. W Niemczech na godzinę pracy w sektorze prywatnym wydaje się 31,70 euro.

Co musi w Polsce się zmienić, żeby absolwenci nie musieli wyjeżdżać za granicę w poszukiwaniu pracy?