Jezus Chrystus, Maryja, Cervantes, 34lo, liceum Cervantesa, Wilkowojski
............. Strona główna ..... Biblia..... Jan Paweł II..... Centrum Myśli JP2..... Pope to You.............

Krystyna Konarska, kl. 1
XXXIV LO z Oddziałami Dwujęzycznymi
im. Miguela de CervantesaAgata. Anatomia manipulacji


"Agata. Anatomia manipulacji" Joanny Najfeld i Tomasza P. Terlikowskiego to książka na temat sprawy 14-letniej "Agaty", a raczej na temat prasowych doniesień, komentarzy, nacisków na dziewczynę. Historia ta została nagłośniona w czerwcu 2008 roku przez "Gazetę Wyborczą". Na okładce tej książki przeczytać można:

"Zgwałcona 14-latka walczy o prawo do aborcji, którego odmawiają jej okrutni obrońcy życia. W tej walce wspierają ją szlachetni dziennikarze "Gazety Wyborczej", "Newsweeka" i Radia TOK FM. Tak wyglądać miała sprawa, którą w czerwcu 2008 żyła cała Polska. Opowieść ta ma jednak niewiele wspólnego z prawdą. Była to stworzona na potrzeby mediów manipulacja, obliczona na to, by zmienić nastawienie Polaków do kwestii ochrony życia. W rzeczywistości nastolatka nie została zgwałcona, nie chciała aborcji, a do zabicia nienarodzonego dziecka zmuszali ją dorośli. Kulisy manipulacji, w której instrumentalnie posłużono się młodą dziewczyną i jej dzieckiem, odsłania dziennikarskie dochodzenie Joanny Nejfeld i Tomasza P. Terlikowskiego." Spróbuję krótko opisać, co zawiera książka Joanny Najfeld i Tomasza Terlikowskiego.

Na samym początku przedstawiona jest historia "Agaty" i jej kolegi "Krzysia", którzy zostali rodzicami poczętego dziecka. Opisane są też ich rodziny. Później, została przedstawiona sekwencja zdarzeń, od początku do końca - do aborcji. Jednak nie jest to zupełny koniec. Celem tej książki nie było tylko opisanie tych zdarzeń, ale głównie (jak jest to zawarte w tytule) analiza manipulacji dokonanych przez "Gazetę Wyborczą" i inne media. Manipulacji dokonanych na czytelnikach i słuchaczach radiowych. Krzywda dotyczy jednak głównie "Agaty" i jej dziecka. Młoda dziewczyna, która szuka pomocy u dorosłych zostaje przez niektórych z nich oszukana. Po jej zachowaniu widać, jak bardzo jest ona zagubiona, często zmienia zdanie, nie umie określić jakie jest jej stanowisko w sprawie aborcji.

W kolejnych rozdziałach przedstawione są nieścisłości w doniesieniach prasowych "Gazety", kłamliwe wypowiedzi, walka między zwolennikami aborcji, a obrońcami życia. To nie jest już walka o dziecko "Agaty", już nie musimy czekać z napięciem, co się z nim stanie. My już wiemy, że zginęło. Teraz toczy się wojna o prawdę na temat historii młodej matki i jej dziecka, a nawet więcej, o życie innych nienarodzonych dzieci, o to jak społeczeństwo zareaguje na te zdarzenia.

Autorzy książki nie skupiają się tylko na dziennikarzach "Gazety". Zwracają także uwagę na polskich biskupów, którzy milczeniem pomijali sprawę 14-latki, zabierając głos dopiero po dokonanej aborcji. Nie zajmując wcześniej konkretnego stanowiska, postawili w trudnej sytuacji wierzących, którzy nie znaleźli wsparcia u władz kościelnych.

Przeczytanie tej książki dało mi większy pogląd na sprawę "Agaty". Z mediów, w czasie trwania walki o życie nienarodzonego dziecka niewiele się dowiedziałam, gdyż informacje były niedokładne i niezbyt obszerne. Lektura ta popchnęła mnie również do przeczytania komentarzy na Forum Frondy, które były często cytowane w książce, ale także do zajrzenia na inne fora, np. "Gazety Wyborczej". Osobiście zgadzam się z poglądami autorów tej książki i miałam satysfakcję z jej przeczytania. Jednak polecam każdemu tę lekturę, gdyż zawarte są w niej istotne informacje dotyczące przebiegu zdarzeń, można znaleźć tam również wypowiedzi znanych publicystów, polityków, księży, a także użytkowników for internetowych.